

Den 14 – 16 mars 2025 ställer Jennie Wide ut i Galleri Lilla huset. Utställning heter “Varelser och skapelser”.
Öppettider
Fre 14/3: kl 13-17
Lör 15/3: kl 11-16
Sön 16/3: kl 11-15
Om konstnären
Mitt namn är Jennie Wide och jag är en 26-årig kvinna född och uppväxt i Skövde. Jag har läst tre år på Skövde konstskola. Läser nu konstkurser på Högskolan samtidigt som jag arbetar med min egen konst.
Min konst har en stor variation men är främst akrylmålningar och skulpturer i lera. Jag har bl a deltagit i Skaraborgsalongen 2022 och haft en utställning på vårdcentral centrum Skövde 2024.
Jag donerade en tavla till Rotary skaraborg till deras välgörenhetsauktion 2024. Hade min egna första utställning 2024 i Galleri Lilla Huset och nu är det dags för den andra utställningen som heter “Varelser och skapelser”. En spännande utställning med allt från en skulptur av en havsorm till en krabba. Skulpturer och tavlor visas. Känn er välkomna att komma förbi!